yemekduasi.gen.tr
Yemek Duası

Sofra Duası

Yemek Duaları

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Meali

Anasınıfı Yemek Duası

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar
Yemek Duaları

Yemek Duaları; Yemeğe başlamadan önce veya yemekten sonra okunan dualardır. Yemek duası Peygamber Efendimizin sünnetidir. Yemek duası ile bize sayısız nimetleri verdiği için Allah'a şükrederiz, soframızın bereketini isteriz. yemek duası okunur ve arkasından amin denilerek Fatiha süresi okunur.
Yemek Duaları
  • Bizleri yokken vareden, bizlere yedirip içiren yüce Rabbimize hamdolsun, kainatın efendisi sevgili Peygamberimize salat ve selam olsun. Mağfiret ve rahmet bütün müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun. Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! sen kapına yönelenleri geri çevirmezsin. Biz aciz kullarız senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve ahirette güzel nimetler ihsan eyle! Ey güzel Rabbimiz! Bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedi mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle! Ya Rabbi bu helal gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle! Ya Rabbi! bu soranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık, huzur ve mutluluk ihsan eyle! Ailelerinden ahirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle! Ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir dilediğinden alırsın. Dilediğini aziz dilediğini zelil edersin. Bizleri aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle! Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık huzur ve mutluluğumuzu daim eyle! Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı kaza, bela, her türlü afet ve musibetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşayabilmemizi bizlere lutfeyle! Amin ve selamün alel-mürselin vel-hamdülillahi Rabbil alemin, El-Fatiha.
  • Ya Rabbi! Bize verdiğin bütün nimetlerden dolayı sana şükrediyoruz. Bizi şükredenlerden eyle! Nankörlerden eyleme Ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden, korkmayan kalpten, doymayan gözden, kabul olunmayan duadan sana sığınırız. Senden; sıhhat, afiyet ve ahlakın en güzelini dileriz. İşlerimize kolaylık, kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket ver. El-Fatiha
  • Nimeti Celilullah, bereketi Halilullah, şefaat ya Resulullah. Bismillah açtır Allah'ım, nimeti taştır Allah'ım, cemaline ulaştır Allah'ım, Mekke ile Medine'yi dolaştır Allah'ım. Bu sofralar nurdur, kaza belaları geri durdur Allah'ım. Bu sofralar mamurdur, bu sofralarda Halilibrahim bereketi bulundur Allah'ım. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin. Bu sofraların sahibi, yokluk kıtlık görmesin Allah'ım. Yiyenlere helal, yedirenler hayır hasenat olması için, ölmüşlerimizin ruhu için, Allah rızası için, El-Fatiha.
  • Elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülillahillezi et'amena vesegana vecealena minel müslimin. Nimeti celilullah, bereketi Halilullah, şefaat et ya Rasulallah, nasibi cennet, daimi devlet, erenlerden himmet, sofralara bereket, ölenlere rahmet, kalanlara sağlık selamet. Allahümme zit vela tenkus bi hürmeti suretil Fatiha.
  • Yemeğimizi yemeden el açtım Allah'ım sana, akıl fikir doğruluk iyi huylar ver bana. Yemezsem büyüyemem okuluma gidemem, çabuk çabuk yiyelim okulumuza gidelim.Bizi yaratan Allah'a her zaman şükredelim.Annem babam sağolsun, haydi hepimize afiyet olsun.

Yayınlanma Tarihi : 03.12.2013 08:31:04

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

11 Yorum Yapılmış "Yemek Duaları"sanane
29.09.2014
burda ellahmdulillah duası yok mu

beyza
19.05.2014
Allah o kadar affedici ki biz de onun gonderdigi nimetlere sukretmek icin okuruz

dudizoo npk
19.05.2014
Allah o kadar affedici ki biz de onun gonderdigi nimetlere sukretmek icin okuruz

ömer
17.05.2014
çok güzel dualar var harika bir site

toprak duygu
09.04.2014
çok güzel yazmış yazar onu canı gönülden tebrik eder :)

ahmet emre develli
25.03.2014
çok güzel dualar hergün okuyunuz

zeynep sude
26.12.2013
bence çokk güzel dualar bunlar

zeyneb
25.12.2013
gerçekten çok güzel. uğraşıp yazana teşekkürlerimi sunarım. bu arada sölim ezberlemek gerçekten çok eğlenceli oluyo :D

fatmanur
18.12.2013
yüce rabbim hepinizin dualarını kabul eylesin...AMİN

fatma
15.12.2013
ya yemek duası grerçekten bu mu bir tane daha var hangisini yazsam bilemedim

müzeyeynv okur
21.10.2013
teşekkürler çok güzel yazmışsınız çok kolay

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Yemek Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ekim - 2014