Yemek Duası Oku Okunuşu ve Anlamı
12 Temmuz 2024

Yemek Duası Oku Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Hakkında Bilgi

Güzel dinimiz İslam'da birçok dua bulunmaktadır. Dualar, Allah'a hamdın ve şükrün bir yoludur. Dualar, Peygamber Efendimizin bize bıraktığı sünnetlerdendir. Biz Müslümanların izlemesi gereken yol ise Peygamber Efendimizin sünnetidir. Bu dualardan biri de yemek duasıdır.

Yemek duası, yediğimiz yemeklerden sonra Allah'a şükretmek için okuduğumuz bir duadır. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed, yemeklerden sonra yemek duasının okunmasını tavsiye etmiştir. Bizleri yaratan yüce Allah'a şükrün ve hamdın birçok yolu vardır; yemek duası da bu şükrün ve hamdın yollarından biridir. Yemek duası okunan evde bereketin artacağı, ev hayatında huzurun artacağı belirtilmektedir. Evinize gelen misafirlere ikram edip bir şeyler yedirdikten sonra okunan yemek duası, ev sahibine bereket getirecek ve ev sahibi, gelen misafiri ağırladığı için daha fazla rahmet alacaktır.

Yemek duası aynı zamanda Allah'ın izniyle işlediğimiz günahların affedilmesine ve hayra vesile olduğu bilinmektedir. İnsanların yemeğe başlamadan önce besmele ile başlamayıp, yemek duası ile bitirmesi sünnettir ki bu sünneti yerine getirmekle beraber Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in kıyamet gününde bize şefaatine nail olmamızı kazandıracaktır.

Yediğimiz yemeklerden sonra yemek duasının edilmesine dikkat edilmelidir. Yemek duasının okunması son derece önemlidir.

Yemek Duasına Arapça ve Türkçe Örnekler

Hem Arapça hem de Türkçe olarak birçok yemek duası bulunmaktadır. Bu yemek dualarının hepsindeki amaç yüce Allah'a şükretmektir. Sizlere birer adet Türkçe ve Arapça yemek duası örneği sunacağız.

Arapça Sofra (Yemek) Duası

Eûzü billahi mine's-şeytâni'r-racîm, Bismillâhirrahmânirrahîm.

El hamdü lillâhillezî et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimîn. Ni'meti-celîlullâh, bereketi Halîlullah, şefaat yâ Rasûlallah.

Not: Arap Alfabesinde bulunan bütün harfler Türk alfabesinde mevcut değildir. Bu sebeple bu, yakın bir okuyuştur. Asla aslının yerini tutmaz. Şifâen veya Arapça yazımından okumalısınız.

Türkçe Olarak Yemek (Sofra) Duası

Bizleri yokken var eden, bizlere yedirip içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, kâinatın efendisi sevgili Peygamberimize salât ve selâm olsun. Mağfiret ve rahmet, bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun.

Ya Rabbi! Rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin. Biz aciz kullarız, senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle!

Ey güzel Rabbimiz! Bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedî mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! Bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık, huzur ve mutluluk ihsan eyle! Ailelerinden âhirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle!

Ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir, dilediğinden mülkü alırsın. Dilediğini aziz, dilediğini zelil edersin. Bizleri; aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle!

Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık ve mutluluğumuzu daim eyle.

Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı her türlü kaza, bela, afet ve musîbetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşamamızı bizlere lütfeyle! Âmin ve selâmün alel-mürselîn vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemîn.

El-Fatiha.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Feraset

12 Temmuz 2024 Cuma

Peygamber Efendimizin yemeklerden sonra yemek duası okunmasını tavsiye ettiğini bilmiyordum. Yemek duasının evde bereket ve huzur artırdığını gerçekten hisseden var mı? Biz de ailece bu sünneti yerine getirsek, evdeki atmosferde değişiklik olur mu dersiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Feraset, yemek duasının evde bereket ve huzur artırdığına inanan pek çok kişi var. Peygamber Efendimizin bu tavsiyesini uygulayarak ailece bu sünneti yerine getirirseniz, evde manevi bir atmosferin oluşmasına katkı sağlayabilirsiniz. Yemek duası, hem şükretme alışkanlığını pekiştirir hem de ailenizi bir araya getirerek birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirir. Denemenizde fayda var, belki siz de olumlu bir değişiklik hissedersiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Arapça

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Meali

Kısa Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Kısa Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Anasınıfı Yemek Duası Oku