Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı
08 Temmuz 2024

Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Türkçe

Dua, kulun Allah ile arasında kurduğu özel bir bağdır. Kul, istediği her an tekrar tekrar dua edebilir. Şükretmek, bir şey dilemek veya istemek, sıkıntılardan kurtulmak, hasta biri veya başkası için dua edilebilir. Aslında, her zaman her şey için dua etmeliyiz.

Şükredilecek o kadar çok şey var ki, bunları anlatmaya hiçbirimizin kelimeleri yetmez. Yemek yemeye oturduğumuzda ve yemek bittikten sonra dua etmemiz gerekir. Bu durumu bazılarımız düzenli yaparken, bazıları sadece ara sıra yapar ve bazıları ise hiç bilmez ve yapmaz. Yemek yemeye başlamadan önce besmele çekmek, sofraya ve yediklerimize bereket katar. Her zaman yemek yemeye besmele ile başlamalıyız. Besmelenin anlamı, "esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla" demektir. Sofra duasını biraz daha açarsak, "Allah'ım, senin verdiğin nimetleri yemeye senin rızan ile başlıyorum" anlamını da taşıyabilir. Bize nimetleri veren Yüce Allah'a bir saygı belirtisidir. Eğer yemek yemeye başladık ve besmele çekmeyi unuttuksa, yarıda aklımıza geldiğinde "evvelinden ahirine" diyerek, yani "öncesinden sonrasına" demiş oluruz. Yemekten sonra Allah'ın vermiş olduğu güzel nimetler için de şükretmek gerekir. Bunun için de "Elhamdülillah" denir. Hatta bunu bir dua ile de yaparak daha da tamamlamış oluruz.

Yemek Duası Türkçe

Yarabbi, Yarabbi, Yarabbi;
Allah'ım, evimize sağlık, huzur, mutluluk, soframıza bereket getir. Yaşayanlarımıza selamet, ahirete gidenlerimize rahmet eyle. Hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda, sıkıntıda olanlara çıkış kapısı nasip et. Allah'ım, kimseyi açlıkla ve susuzlukla terbiye eyleme. Yetimlere, yoksullara ve bir lokma ekmek arayanlara her nerede varsa sen yardımını esirgeme. Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni ve bizleri affeyle. Eş isteyenlere hayırlı eş, iş isteyenlere hayırlı iş, evlat isteyenlere de hayırlı evlatlar nasip et. Bizim evlatlarımızı da içlerinden ayırma. Gönlümüze razı olanı hakkımızda hayırlı eyle. Hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı eyle. Allah'ım, bizleri şeytana uydurtma, uymamıza da fırsat verme. Ayağımızı kaydırma. Cevabını bilemeyeceğimiz sorularla bizleri imtihan etme. Allah'ım, tüm çalışanları kazalardan, belalardan, bin bir türlü musibetlerden koru. İşlerini zorlaştırma, kolaylaştır, hayırla sonuçlandır. Yarabbi, bizler dua etmesini bilmiyoruz, Peygamber Efendimiz nasıl dua etmişse biz de öyle ediyoruz. Peygamber Efendimiz ne istemişse biz de onları istiyoruz. Peygamber Efendimiz nelerden sakınmışsa, biz de onlardan sakınmak istiyoruz. Sen sakındır yarabbi. Allah'ım, bizleri Peygamber Efendimizin şefaatine nail eyle. Cennette komşuluğunu nasip eyle. Bizleri hayırlı kul, hayırlı ümmet eyle. Kimin ne duası varsa, en iyi bilen ve duyan sensin. Hakkımızda hayırlı olacak dualarımızı kabul eyle.

Min. El Fatiha.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Meali

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duası Oku Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Oku Okunuşu ve Anlamı

Risale Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Risale Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Arapça